Cesta z těsta – čtyři roční období v kuchyni

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
cesta z testa

Zdroj: Cesta z těsta

Hledáte zajímavou kuchařku, ve které můžete vařit a péct z dostupných surovin? Zajímá vás, jak jde celý rok a které recepty jsou typické pro dané roční období? Tak právě Vám je určena báječná kuchařka s názvem Cesta z těsta, jejíž autorkou je Petra Burianová, která se stala vítězkou 1.řady televizní soutěže amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Hned na začátku knihy naleznete několik informací, proč vlastně kniha vznikla a jakou cestu od prvopočátku k ní autorka Petra Burianová měla. Dále poděkování všem, co se nějakým způsobem na přípravě knihy podíleli. Pak už v knize následují jednotlivá roční období s různými recepty a bohatou fotogalerií jednotlivých dobrot.

Každý recept je detailně rozepsaný. Najdete zde informace o velikosti daného výsledku, suroviny, které budete na jeho výrobu potřebovat a přesný postup. Na konci každého receptu najdete tip, jak daný pokrm vylepšit, či ozvláštnit.

Jaké recepty můžete očekávat? Co dobrého si můžete uvařit či upéct?

Typické jarní recepty jako je: třený beránek, mazanec, jidáše, Boží milosti, jarní dort a nejen to, pomocí nichž můžete přivítat svátky jara. Co by vám tak mohlo přijít k chuti v létě? Především smetanový koláč s broskvemi, domácí housky, napařené knedlíky s ostružinami, bublanina s výborným sezónním ovocem či zapečený angrešt se smetanou.

Výborné podzimní recepty vám budou vonět po švestkách či jablkách. Co si tak upéct plněný jablkový koláč, švestkové rozpeky, povidla nebo likér z bezinek? Co vás zahřeje v zimě? Určitě to bude zimní dort, závin z pivního těsta, ale především se připravíte na adventní čas v podobě vánočky, lineckých koleček, sádlových dutých cukroví nebo s žloutkovými měsíčky.

Kdo má rád pranostiky a řídí se jimi, určitě si přijde na své a v knize ho bude bavit listovat.

„Na svatého Matouše – každý jablko se ukouše.“

Svatý Matouš má v září práce nad hlavu. Podle pranostik dohlíží na počasí, aby vše pěkně dozrálo, takže barví jablíčka dočervena. Občas mu to kazí jen svatá Ludmila, která deštěm obmyla, ale žádné jablko sváru mezi nimi určitě nepanuje. Původní odrůdy jablek mají překrásné názvy. Znáte třeba babiččino jablko, broskvové, kožené, pláňata, hedvábná, kyseláče, stopkáče, železňáky, mikulášky a jiné?

V knize převažují krásné české a staré recepty. 80 nejoblíbenějších a nejpoužívanějších receptů po celý rok.

Zdroj: Cesta z těsta

Víte, co ještě v knize naleznete? Zajímavosti z mnoha oblastí. Především, jak se vyrábí peroutky z husího peří, tradice včelařství, jak vypadaly dožínky, co lze vyrobit ze šustí, historie perníkářství i informace o papírovém folklóru paní Vránové.

V knize se snaží autorka používat suroviny, které rostou kolem nás, i když pro některé recepty si zašla a inspirovala se za hranicemi naší země.

Kuchařka mně zaujala od první stránky. Jelikož jsem Petru sledovala již ve zmiňované soutěži, s očekáváním jsem vyhlížela její kuchařku. Rozhodně splnila moje očekávání. Jsem velkou milovnicí vaření a pečení. Hned jsem se v kuchařce našla a vyzkoušela několik osvědčených receptů podle paní Petry.

Rozhodně nezklamala a moc jsem si pečení užila. Velké plus dávám této kuchařce za to, že obsahuje řadu zajímavostí ze života lidí. Ať jsou to Dožínky, historie perníkářství nebo jak vyrobit peroutky z husího peří. Kuchařka je doplněna bohatou fotogalerií, ze které se vám budou sbíhat sliny.

Ukázka z knihy:

Abyste měli skvělý domov, nepotřebujete stovky designových doplňků. On kolikrát hrnek po babičce nebo vlastnoručně vyšitý sáček na chléb udělá mnohem více tepla a radosti. Vystupme z materialistického a konzumního světa, zastavme se a vnímejme obyčejnost, poezii a jednoduchost života, To je totiž, co je a bude čím dál vzácnější.

Perník má velmi starobylý původ. Pečivo z medu a mouky totiž znali již v antickém Římě. V Čechách se podle písemných pramenů perníkáři usadili už ve 14. století. V tomto období byly perníky luxusním zbožím, které se dostávalo na stůl pouze v nejbohatších domácnostech. Perníkáři nejprve tvarovali perníky z volné ruky a později začali používat dřevěné formy s reliéfní řezbou.

Několik slov u autorce:

Petra Burianová má právnické vzdělání. Žije na statku na Vysočině, vychovává s manželem 5 dětí a řadu let se věnuje lidovým řemeslům. V roce 2020 se stala vítězkou 1.řady televizní soutěže amatérských pekařů a cukrářů. Ve své tvorbě uplatňuje lásku k folkloru a je nadšenou propagátorkou lidových tradic a řemesel, které i vyučuje a zaznamenává.

Autor: Petra Burianová

Foto: Jakub Jacko, Ladislav Kucharský

Žánr: moderní kuchařka

Vydáno: 2020, CPress ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 279

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-264-3346-0

Autor: redakce

Související články