Medovníček, Medulka a Medulínek -milé příběhy z lesa

large

Víte kdo je čmelík? Chcete poznat veverku Štěpánku, sojku Hádalku, prasátko Krupírka či srnčátko Milušku? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, tak právě vám je určena kniha Medovníček, Medulka a Medulínek, která odpoví všetečné otázky vašich dětí a nejen jich. 

Co v knize najdete? Celkem 12 příběhů o tom, jak řádila zlá fujavice baba Fofrnice, jak našli malého skřítečka Medulínka, jak šli za panem včelařem Karlem, jak navštívili mravence v mraveništi a mnoho dalších zajímavých dobrodružství, které prožívají skřítci Medovníček, Medulka a jejich malý Medulínek společně s lesními zvířátky, ptáčky i hmyzem. Jelikož se jedná o další krásnou knihy z řady o Medovníčcích, jistě budete moc rádi, co nového opět zažijí. Medovníčkovi a Medulce a jejich panence Rózince přibude malý skřítek Medulínek, kterého najdou a začnou se o něj starat a vyroste z něj pořádný rošťák.

Laskavé a poučné příběhy o přírodě, o lese a o skřítcích vaše děti naučí, jak se máte v lese chovat, proč neubližovat a neškodit lesních zvířatům a také co jim třeba může vadit a mnoho dalších zajímavostí se dozvíte na celkem 144 stranách.

Na konci každého příběhu najdete vždy ponaučení, jak se k přírodě chovat, na co si dát pozor a čemu se rozhodně v lese vyvarovat.

Kniha se mně moc líbila. Je milá, plná příběhů o zvířátkách, poučná, s laskavými obrázky Veroniky Balcarové, vás zahřejí u srdíčka. Kniha je určena dětem od 6 let, ale myslím si, že při společném čtení jí zvládnou i děti mladší a budou se vždy těšit na další a další dobrodružství rodinky skřítků. Aby to rodiče se svými potomky neměli tak jednoduché, je kladen důraz na pomalé čtení a dramatičnost v hlase, které udělá příběh ještě s větším dobrodružstvím. Jelikož mně tato série pohádkových příběhů moc zaujala, určitě si přečtu i další jejich pokračování. Kniha má 144 stran, je rozdělena na 12 kapitol. Každá z nich má velký úvodní obrázek, velká písmena potěší začínající čtenáře. Několik menších obrázků doplňují texty příběhů, které jsou krátké a zajisté je ocení učitelky mateřských škol, či rodiče a prarodiče dětí, které čtou dětem pohádky před spaním. V příbězích se děti nenásilnou formou učí, jak se chovat v přírodě, poznává zvířátka, které mohou při procházce lesem potkat, také jak je vhodné se chránit proti klíšťatům. V pohádkách se mně moc líbilo, jak autor poukázal na přátelství mezi skřítky, že každý má své místo v lese, tam kam patří, jejich báječnou soudržnost a  vzájemnou lásku.

Ukázka z knihy:

Komár, moucha, pupenec,

ať je ze mě mravenec.

Komár, moucha, pupenec,

ať je ze mě brabenec.

 

Medovníčkovi a i Medulce se pomalu zavírala očka, jak je zmáhala únava z horka. proto si ani nevšimli, že celá obloha jakoby potemněla. Nikde nebyl vidět ani mráček, ale sluníčko se najednou ztrácelo v jakési podivné mlze. A najednou, hodně z dálky, se ozval podivný hřmot. bylo to, jako kdyby se koulel prázdný dřevěný sud ze schodů. A za chvíli další.

“Slyšel jsi to, Medovníčku?” zeptala se Medulka. “Co to mohlo být?”

“Nechci to zakřiknout, ale zdá se, že přichází bouřka. A kde je bouřka, tam bývá i déšť, Medulko,” odpověděl Medovníček.

Oba skřítkové ožili a potichu se zaradovali. Když v tom najednou zafoukal vítr.Bylo slyšet, jak na střechu chaloupky padají žaludy z mohutného dubu, ačkoli ještě nebyly zralé. Z lesa se ozýval podivný praskot, asi od lámaných větví, možná i celých stromů.

Určeno pro děti od 6 let.

Autor: Jan Lebeda

Ilustrace: Veronika Balcarová

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2019, Vydala Euromedia Group, a.s v edici Pikola, Praha

Počet stran: 144

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 948-80-242-6593-3