Jóga – klíč k nalezení životní rovnováhy, sebe sama a celkového pocitu štěstí a spokojenosti

jjoga1

Jóga restorativní je jeden z úžasných způsobů, jak příjemně relaxovat, osvěžit mysl a výborně redukovat stres. Na této józe je dobré, že je velice laskavá a přijme prakticky kohokoliv, což už napovídá její samotný název „RESTORE“ – ozdravit, obnovit, znovu nastolit rovnováhu.

Věnovat se jí můžou úplně všichni, protože nezáleží na žádném tělesném typu, síle ani vůli. Každodenní cvičení úžasným způsobem omezuje vznik stresu a únavy, které jsou důsledkem rychlého a napjatého způsobu života; pomáhá při rekonvalescenci po nemoci, zranění či slabší emoční depresi a úzkosti. Z dlouhodobého hlediska co skutečně bolí, není tělo, ale naše mysl.

Život s jógou umožní vrátit se k „chvílím ticha“, odhalí rychlý a účinný způsob, jak čelit každodennímu shonu a stresu, jak relaxovat a čerpat novou sílu na další náročný den.

joga1

Zkuste se na chviličku zastavit a ve všem najít rovnováhu! Zůstaňte krásní jak zvenku, tak i zevnitř! Mějte rádi své tělo i duši! Žijte svůj život naplno a nepřipravte se zbytečně o všechno to příjemné, co vám nabízí… Stačí se opravdu jen zastavit a naslouchat svému vlastnímu tělu! Jen vy sami poznáte, kolik čeho potřebujete! Nemusíte se den co den cítit unavení a vyčerpaní, stačí si jen dopřát onu správnou dávku cvičení a relaxace, a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Většina pozic restorativní jógy se podobá klasické, i když oproti ní je daleko pomalejší. V jednotlivých pozicích se setrvává i několik minut. Restorativní jóga nepracuje pouze s povrchovými svaly, ale jedná se především o intenzivní působení energie uvnitř těla v hlubokém svalstvu, kloubech, páteři a kostech. Při ní dochází k příjemnému a nebolavému protažení pojivové tkáně jemným tlakem, který způsobuje zajištění elasticity, zlepšení funkce nervové a imunitní soustavy a krevního oběhu, a celé tělo tím dokonale zrelaxuje.

jjoga2

Jógou své tělo nejen posilujete, ale zároveň se stává ohebnější. Jóga uvolňuje a poskytuje prostor tam, kde jste se dříve nemohli hnout, uklidňuje roztěkanou mysl a díky ní se lépe soustředíte. Pokud zklidníte mysl, najdete svůj  střed a budete se cítit mnohem šťastnější.

Praktikovat ji můžete večer po práci. V tuto dobu krásně uvolní, pročistí mysl a dokonale tělo připraví na klidný spánek. Nikdy se nebudete cítit jak spráskaný pes, nebudete malátní ani bolaví, ale naopak příjemně nabiti tou správnou energií.

jjoga3

Začněte dnes tam, kde jste, a s tím, co máte, a nechte na cvičení, ať vás samo změní. Čím častěji se do něj pustíte, tím snazší bude pro vás zdravé rozhodování i v běžném životě. Začněte svůj život vnímat ze širší perspektivy, a možná si konečně uvědomíte, že chcete být skutečně šťastní.

Naučí vás proplouvat životem po proudu, nikoliv proti proudu, a brát všechny životní okamžiky takové, jaké jsou. Jen tak se vám bude lépe žít a vystačíte si pouze s tím, co máte. Buďte sami sebou, odvážní, spontánní ale i hluční, a nechte všechny tyto stránky svého já, ať se vzájemně doplňují, jen tak dojdete svému klidu, skromnosti, ale i trpělivosti. Směřujte k rovnováze!

Nemáte-li čas na jógu, zkuste raději „meditaci“. Je to naprosto jednoduché cvičení, které vás bude každý den stát jen pět minut vašeho času. Tato meditační cvičení pomáhají vytvářet prostor mezi vámi a vnějšími okolnostmi. Navíc meditace přitahuje klid, soustředění se a životní moudrost. Klíčem k úspěchu je „důslednost“!

jjoga4

A jak začít? Najděte si klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit a nic rozptylovat. Zadek si podložte malým polštářkem nebo složenou dekou, a pohodlně se usaďte. Nastavte si čas na pět minut, protože vědomí, že máte nastavený časový rámec, vám pomůže dokonale zklidnit mysl. Svoje dlaně nechte položené na kolenou. Prodlužte páteř a ramena stáhněte dolů, zavřete svoje oči.

Zaměřte se na přirozený rytmus svého dechu. Všimněte si, jak se vám přitom lehce roztahuje a stahuje břicho. Vnímejte, jak vám nosem proudí čerstvý vzduch, a jak se tělo lehce mění s každým vaším nádechem a výdechem. Svojí pozornost začněte věnovat tomu krátkému prostoru mezi nádechem a výdechem, a mezi výdechem a nádechem.

jjoga5

Dýchejte, buďte přítomní. Nechte své myšlenky přicházet a odcházet, a nijak je nehodnoťte. Jakmile vyprší vašich pět minut, spojte ruce před sebou a s vděčností pomyslete na všechny a na všechno, co máte, a za co můžete být ve svém životě vděční. V duchu si řekněte: „Děkuji, děkuji, děkuji.“ Pousmějte se a otevřete oči.

Na toto cvičení si vyhraďte čas každý den a postupně můžete tuto dobu prodlužovat. Darujte si tyto chvíle klidu a relaxace! Věřte, že jen tak váš život dostane ten správný směr a vy budete přesně tam, kde chcete být. Cvičte jógu, meditujte, správně se stravujte, buďte sami k sobě vlídní a….

… VAŠE TĚLO, MYSL I DUŠE VÁM ZA TO PODĚKUJÍ!!!

 

Zdroj: Jóga nejen pro holky od Rachel Brathen

Zdroj Foto:1 3 4 5 6