Proč má smysl uchovat pupečníkovou krev?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Pupecnikova krev

Zdroj: Shutterstock

Asi málokterého rodiče napadne, že by si po narození svého miminka mohl uchovat krev z pupečníku. Jde o tekutinu, která zůstává v pupečníku miminka. Jejím úkolem je chránit ho před škodlivými látkami.

Krev zbylá v pupeční šňůře a placentě po narození miminka obsahuje speciální buňky, které dokážou léčit, a dokonce mohou i vyléčit některá závažná onemocnění.

Ochrana dítěti do budoucna

Možná vás ani nenapadlo, že by vůbec mohla existovat možnost odebrání a následného uchování pupečníkové krve. Málokdo totiž o této možnosti ví, natož pak, aby ji po narození svého miminka využil.

Odebrání a následné uchování pupečníkové krve ale má smysl. Je to jakási ochrana pro případ, že by se u dítěte nebo i někoho jiného v rodině v budoucnu mohlo objevit některé z nepříjemných onemocnění.

Proč je tak výjimečná?

Pupečníková krev obsahuje buňky zvané hematopoetické kmenové buňky. Tyto buňky se mohou proměnit v jakýkoliv druh krevních buněk a mohou být použity při léčbě krevních poruch, imunitní nedostatečnosti, metabolických onemocnění a některých druhů rakoviny, jak píše deník health.harvard.edu, který zároveň dodává, že pupečníková krev je vzácná, téměř magická a rozhodně stojí za to ji uchovávat.

Riziko je nízké, ale přesto tu je

Nemoci, které dokáže pupečníková krev léčit, nejsou příliš časté. Je proto poměrně nízká šance, že se u dětí vyvinou. I přes tento fakt ale celosvětově postihují miliony dětí.

To je důvod, proč veřejné krevní banky využívají až třicetkrát častěji pupečníkovou krev než ty soukromé. Jde o banky, ve kterých se uchovává pupečníková krev darovaná od dobrovolných dárců, kteří ji poskytli právě proto, aby mohla být použita v případě potřeby u kteréhokoliv dítěte.

Jak je to v České republice?

Tady u nás nenabízí možnost uchovávat pupečníkovou krev všechny nemocnice. V České republice je proto možnost uchovat pupečníkovou krev centrálně v Bance pupečníkové krve. Za samotný odběr a následné uchování pupečníkové krve pro vlastní použití se platí, některé zdravotní pojišťovny však na tento odběr přispívají.

Skladuje se podobně jako kostní dřeň, není žádným tajemstvím, že její skladování je po finanční stránce poměrně náročné.

Jak přesně se pupečníková krev skladuje, vysvětlil pro deník bety.cz vedoucí Robert Pytlík: „Jde o zmrazení v tekutém dusíku nebo jeho párách. Do ceny se promítají pořizovací náklady na kryosklad, kryokontejnery, monitorovací zařízení a provozní náklady za tekutý dusík, energetické vstupy a další. Veškeré vybavení musí splňovat určité zákonné požadavky.“

Zdroj: bety.cz, webmd.com, health.harvard.edu.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články