Pokojové rostliny snižují znečištění ovzduší až o 20 %. Dopřejte si jich dostatek doma i v kanceláři

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Pokojove rostliny

Zdroj: Shutterstock

Pokojové rostliny jsou často považovány hlavně za krásnou a dostupnou dekoraci interiéru. Pokud jsou v místnosti rostliny v květináčích, výrazně také ovlivňují kvalitu vzduchu a snižují množství škodlivých látek.

Vědecké studie význam pokojových rostlin potvrzují

Ohledně pokojových rostlin existuje celá řada vědeckých studií, které přináší stále nové poznatky. Jednou z nich je i studie provedená univerzitou v Birminghamu, o které se zmiňuje Dailymail.

Vědci testovali tři běžné rostliny

  • toulcovka kolumbijská (pokojová lilie)
  • dračinec vonný (Dracaena)
  • kulkas zamiolistý (Zamioculcas)

Rostlina byla vždy umístěna do testovací komory, která obsahovala podobné množství NO2, jako se běžně vyskytuje v kancelářích. Každá z nich dokázala za hodinu odstranit asi polovinu škodlivého množství NO2. Tato schopnost nebyla ovlivněna světelnými podmínkami ani vlhkostí.

Vědci zveřejnili teorii, že i v malém, špatně větraném prostoru s vysokým znečištěním ovzduší pouhých pět pokojových rostlin zaručí snížení NO2 minimálně o 20 %.

Vhodné umístění rostlin

Pokojové rostliny tak určitě patří nejen do kanceláří, ale i do obytných prostorů, škol a nemocnic. Jejich přínos je mnohostranný a kromě kvality ovzduší zvyšují i psychickou pohodu a produktivitu práce.

Nespočet druhů pro každého

Mezi rostliny, které prospívají ovzduší, patří například tchynin jazyk, banánovník, aloe vera, pokojový břečťan, zelenec, fíkovník drobnolistý, šplhovnice zlatá nebo jasmín.

Výzkumy i v NASA

Vlivu pokojových rostlin na ovzduší v uzavřeném prostoru se věnuje i NASA. Z jejich výzkumů vyplývá, že rostliny mohou z ovzduší eliminovat i škodlivé látky, jako je cigaretový kouř, organická rozpouštědla a radon. Rostliny mohou ovlivňovat kvalitu vzduchu nejen listy, ale i kořenovým systémem, který je schopný se vypořádat s patogenními viry a bakteriemi.

Vliv nejen na ovzduší

Rostliny v místnosti mají i psychologické výhody, protože zlepšují náladu, snižují hladinu stresu, zvyšují produktivitu práce (zejména v kancelářích) a pomáhají k větší soustředěnosti. Dokonce zvyšují odolnost lidského organismu vůči bolesti, což se dá uplatnit v nemocničním prostředí. Z hlediska zdraví jsou také zmiňovány schopnosti snížit krevní tlak, únavu a bolest hlavy.

Výhodou je, že přítomnost pokojových květin v místnosti nemá žádné vedlejší účinky. Jen u zanedbatelného zlomku populace mohou některé rostliny vyvolat alergickou reakci pokožky nebo dýchacích cest.

Uvolňování oxidu uhličitého v noci do ovzduší, o kterém se často v souvislosti s pokojovými rostlinami hovořilo, je v tak malé míře, že nepředstavuje ani pro citlivé osoby žádné riziko.

Důležitost přírodních filtrů

Magazín RHS, který se zaměřuje na rostliny, jejich pěstování a péči o zahradu, uvádí, že ročně v důsledku znečištěného ovzduší zemřou na světě čtyři miliony lidí. A často je problémem také znečištěný vzduch v interiéru, který se na lidském zdraví podepisuje.

V místnosti je nejen směs oxidů dusíku, oxidu uhelnatého a uhličitého nebo prachu, ale jde i o těkavé látky, které se do ovzduší dostávají z bytového zařízení, čisticích prostředků nebo třeba z barev. Navíc jsou interiéry často zamořeny i bioaerosoly, jako jsou spory hub a bakterií.

Kromě větrání jde tedy pro zkvalitnění pobytu v místnosti udělat ještě něco navíc – obklopit se zelení. Každá rostlina má schopnost vypořádat se s určitými škodlivinami, a proto je nejlepší variantou pestrost druhů.

Zdroj: rhs.org.uk, dailymail.co.uk, ntrs.nasa.gov
Autor: Lída Kropáčková

Související články