Bylinkami proti depresi

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
koupel

Zdroj: Shutterstock

Pokud si chceme udržet stále dobrou náladu, musíme se naučit odpočívat a relaxovat, protože i to je hlavní součástí našeho života, aby se naše tělo při odpočinku správně zregenerovalo a nabralo novou, potřebnou sílu a energii.

Myslím si, že najít si a vyčlenit jednu hodinu denně, kdy si člověk pro sebe udělá čas, bude se radovat z drobných maličkostí, si určitě najde každý. A proč si z té jedné hodiny neudělat každodenní rituál, na který se člověk bude po náročném dni těšit; nebude ho brát jako „nutné zlo“, ale třeba jako „příjemné zpestření a zakončení dne“.

Naučme se správně relaxovat, mít své drobné rituály pro sebe sama, čerpat z nich pozitivní energii a uchovávat si ji ve své „dobré náladě“ a veselé mysli. A jak se nejlépe uvolnit a odpočinout?

Zaručeným receptem, jak se nejlépe uvolnit je, když se večer ponoříte do vany provoněné nádhernou vůní bylinek, zapálíte svíčky, zavřete oči a budete snít. Doporučená doba koupele je přibližně 20 minut, to aby prostoupila všemi vašimi smysly. Po koupeli je dobré se buď minimálně na hodinku zabalit do heboučké, příjemné deky a odpočívat, nebo si koupel naopak dopřát těsně před spaním.

Na relaxační koupel můžete použít jakékoliv bylinky, které uklidňují, a které zároveň příjemně voní. Do vany s teplou vodou se hodí levandule (používá se jako uklidňující prostředek a pomáhá při nespavosti) nebo lístky růže (harmonizuje všechny vnitřní emoce, velmi dobře působí při úzkosti a depresích). Ovšem budete-li chtít spojit dobré s užitečným, sáhněte ještě po květech sedmikrásky, ty naopak příznivě působí na pokožku a dodávají ji mladistvý vzhled.

Koupel na uklidnění

Smícháme stejné díly natě máty, meduňky, levandule. Deset lžic směsi krátce povaříme se 2 l vody.  Necháme chvíli stát, přidáme 3 lžíce medu a scedíme do koupele. Koupel o teplotě 37 – 38 oC by měla trvat minimálně 20 minut, aby prokrvila celé tělo.

Kromě koupele lze použít i bylinky ve formě sirupů, likérů a bylinkových čajů. Jaké jsou ale nejvhodnější pro přípravu? Převážně ty s výraznou vůní a zároveň i uklidňující tzv. „ladící na lepší vlnu“. Pro tyto účely velmi dobře poslouží levandule, rozmarýn, růže a meduňka. Jedná se o velmi běžné bylinky, jež má na zahrádce většinou každý, takže se nemusíme nikam za nimi dlouze trmácet, pátrat  a hledat v  lese nebo na loukách. Rozmarýn například uklidňuje, odstraňuje nervové vyčerpání, příznivě ovlivňuje zdravotní stav; naopak taková meduňka ulevuje celému organismu, harmonizuje a má uklidňující účinky.

Klidný spánek lze po večerní koupeli navodit bylinkovými čaji, jež organismus uklidní, příznivě naladí a připraví na spánek.

Čaj štěstí a dobré nálady

Čaj si snadno uděláme ze stejných dílů natě sporýše, máty, květu lípy. Velmi dobře snižuje pocit úzkosti, strachu, pomáhá při neuróze, depresi, zlepšuje náladu.

Meduňkový sirup na spaní

Suroviny:

  • 5l vody
  • 10 g kyseliny citrónové
  • 200 g meduňkové natě nastříhané na kousky
  • 1l vody svařené s 1 kg cukru

Postup:

Vodu s cukrem přivedeme k varu a necháme vychladnout. Do vychladlé směsi přisypeme meduňku s kyselinou citrónovou. Necháme stát 24 hodin. Po uplynutí této doby tekutinu scedíme a přidáme 1 litr vody svařený s cukrem. Po zchladnutí sirupu přelijeme do sklenic.

Použití:

Před spaním dáváme do čaje 2 až 3 polévkové lžíce.

Čaj pro sladké sny

Suroviny:

  • 4 lžičky květů vřesu
  • 250 ml vody

Postup:

Květy přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 3 až 5 minut vyluhovat.

Uklidňující nápoj večer před spaním

Suroviny:

  • 200 m l plnotučného mléka
  • nastrouhaný muškátový oříšek

Postup:

Mléko přiveďte k varu, nasypejte nastrouhaný muškátový oříšek (nebo 1 lžička koření). Po chvíli zamíchejte a vypijte.

Mařinkové mléko na dobrou noc

Suroviny:

  • 1 sklenice mléka
  • 1 lžička medu
  • 1 lžička mařinky vonné

Postup:

Jednu sklenici horkého mléka ochuťte jednou lžičkou medu a 1 lžičkou mařinky vonné. Nechte odstát 1 až 2 hodiny, poté sceďte a nechte 1 až 2 hodiny odstát. Potom sceďte a dejte vychladit. Nápoj popíjejte večer před spaním.

Dobrou náladu kromě bylinkových čajů zvládnou lehce navodit i bylinková vína a likéry, jež mají nezaměnitelnou chuť, a jež rozjaří vaše smysly.

Šípkové víno

Suroviny:

  • 100 g sušených šípků bez semen
  • 1l silnějšího suchého červeného vína

Postup:

Šípky nechte 2 týdny luhovat ve víně a pak sceďte.

Likér proti depresi

Suroviny:

  • 500 ml černého piva
  • 3 vanilkové cukry
  • 100 g práškového cukru
  • 150 ml vodky

Postup:

Pivo, vanilkový cukr a práškový cukr vaříme asi 20 minut. Po uvaření necháme směs vychladnout a přilijeme vodku. Důkladně promícháme a slijeme do lahví, které necháme 20 dní odležet. Je výborný proti podzimní depresi.

Šalvějové víno při vyčerpání

Suroviny:

  • 2 až 3 hrsti květů šalvěje
  • 3/4 l portského vína

Postup:

Květy šalvěje nasypte do ¾ litru portského vína a nechte asi 1 týden louhovat. Po 7 dnech slijte.

Použití:

Při vyčerpání se užívá 2 lžíce vína vždy po jídle.

Kromě toho se můžete vrhnout i na výrobu „bylinkového mlsání“, krásně zocelí nervy a přivede vás doslova do sladkého rauše. Je jen na vás, co si vyberete, a co vám bude dělat radost při vašem denním rituálu.

Zdroj: Učebnice čarodějnictví a magie od They, vydalo nakladatelství Fontána v roce 2008, babiččiny bylinky pro léčení i vařeni: Miroslav Mayer, vydala agentura VPK, Jak pěstovat a zpracovat bylinky české zahrádky (příručka pro pěstitele, bylinkáře i kuchaře: Petra Rubášová, vydalo nakladatelství CPRESS

Autor: redakce

Související články