Víte, co je to ambivert? Je možné, že jste to právě vy

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
ambivert

Zdroj: Shutterstock

Každý jsme jiný a je to tak v pořádku, protože jinak by to na tom světě byla pěkná nuda. Obecně se dělíme na introverty a extroverty, přičemž většina lidí má představu o tom, co že to ti extroverti a introverti vlastně jsou. Co když ale nejste ani jedno z toho?

Nabízí se ještě jedna možnost: možná jste ambivert. Že jste o tomto pojmu ještě nikdy v životě neslyšeli? Pak vás možná děsí představa, kdo že to ti ambiverti vlastně jsou. Máte se bát, pokud mezi ně patříte i vy?

Ambivert? Co to znamená?

Extroverti jsou vůči některým signálům přicházejícím zvenčí docela necitliví. Introverti pak mohou ty samé signály vnímat přecitlivěle. A pak je tu ta třetí skupina…

…ambiverti. Jinými slovy jsou to lidé, kteří nereagují ani necitlivě, ani přecitlivěle. Jdou prostě tzv. zlatou střední cestou. Jsou emočně stabilní.

Lidé se smíšenými rysy

Zakladatel analytické psychologie, švýcarský lékař a psychoterapeut Carl Gustav Jung už ve dvacátých letech minulého století rozdělil lidi podle zaměření libida do dvou skupin: na introverty a extroverty.

Málokdo ale ví, že je tu ještě třetí skupina. To jsou lidé se smíšenými rysy. Ačkoli se o nich mluví nejméně, je jich na celém světě nejvíce.

Jak poznáte, jestli jste ambivert?

Nutno podotknout, že ambiverti nejsou lidé, kteří by měli zmatek v tom, zda jsou to, či ono. Oni jsou zkrátka takoví. Nepřiklání se ani k jedné možnosti.

Pohráváte si s otázkou, jestli náhodou i vy nejste ambivert? Máme pro vás několik signálů, díky kterým to poznáte.
Umíte pracovat sami i v týmu

Stejně tak dobře, jak dokážete danou věc udělat sami, se dokážete zapojit i do kolektivu lidí a vytvořit fungující tým. Neděláte rozdíly v tom, jestli chcete pracovat samostatně, nebo být členem skupiny. Ani jedna možnost vám nedělá problém.

Nevadí vám být středem pozornosti, ale nesmí se to přehánět

Stát se terčem pozornosti vnímáte jako super zábavu, dokážete si to užít a baví vás to. Zároveň ale víte, že se to nesmí přehánět, a umíte si určit hranici, kdy už je to pro vás moc. Neznamená to ale, že byste se z nadmíry pozornosti zhroutili.

Někdy lidem důvěřujete a jindy zase ne

Pokud jde o důvěru mezi vámi a dalšími lidmi, máte to „na střídačku“. Někdy vám nedělá problém někoho si pustit k tělu prakticky okamžitě, jindy si dáváte pozor a někoho si k tělu nepustíte vůbec.
Umíte se ztratit ve vlastních myšlenkách i v rozhovoru

Stává se vám, že se dokážete zamotat do svých vlastních myšlenek i do rozhovoru s někým dalším.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články