Pište si deník jako Bridget Jonesová. Poradíme vám, jak začít

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Zena denik

Zdroj: Shutterstock

Připadá vám psaní deníku jako záležitost hodná možná tak dospívajícího dítěte? Ne tak docela. Jasně, když se řekne „psát si deník“, většina lidí si vybaví holku v pubertě, která si do deníčku zapisuje své bolístky a trápení s kluky. Jenže psaní deníku rozhodně není jen pro adolescenty, kteří hledají způsob, jak se svěřit.

Psaní deníku, ve kterém „vypíšete“ své pocity, vám může pomoci vyčistit si hlavu. Můžete se lépe vyrovnávat se stresem, nebo naopak pociťovat štěstí. Proč si psát deník a jak s tím vůbec začít?

Proč si vůbec založit deník?

Ještě předtím, než tento nápad okamžitě odsoudíte a pomyslně ho zaškatulkujete do krabičky s nápisem „pro dospělé nevhodné“, zkuste se nad tím alespoň zamyslet.

Odborníci jsou toho názoru, že psaní svých pocitů má pozitivní vliv na duševní zdraví. S pomocí deníku se můžete na okamžik vymanit z negativního myšlenkového cyklu. Ten může zhoršit úzkost, nebo dokonce vyvolat depresi.

Prostřednictvím deníku si můžete snáze uspořádat myšlenky a pocity. Můžete získat kontrolu nad tím, co se ve vašem životě děje. Můžete si být jistější v tom, co se děje ve vaší hlavě.

Je mnoho způsobů, jak založit deník

Je hned několik možností, jak si založit deník a začít si zapisovat své myšlenky, pocity nebo frustrace a strachy. Záleží jen na vás, jestli se rozhodnete pro jeden z nich, nebo využijete kombinaci hned několika stylů.

Někomu vyhovuje, když si zapíše své pocity a myšlenky v podobě hesel a odrážek. Jednoduše, přehledně, bez zbytečného rozepisování se. Další ale může mnohem raději psát hodně rozsáhle, vypsat se úplně ze všeho a popsat klidně několik stran.

Nemusíte si psát jen své pocity. Někdo zaznamenává své sny, které se mu v noci zdají. V takovém případě je dobré mít deník nebo zápisník hned po ruce, ideálně hned vedle postele, protože zatímco některé sny v nás utkví na hodně dlouho, jiné hned zapomeneme.

Další formou deníku může být zapisování si třeba tří věcí, za které jste byli v onen konkrétní den vděční. Deník můžete psát, ale klidně také kreslit. Zajímavým způsobem je také vedení deníku v podobě koláže.

Nastavte si režim

Psaní deníku by nemělo být nahodilé. Určitě by to u vás nemělo vypadat tak, že si vzpomenete jednou za měsíc, že byste si mohli do deníku něco napsat. Ne, takhle to nefunguje.

Na psaní deníku si proto najděte čas každý den. Zahrňte tuto činnost do svého programu, do své každodenní rutiny. Může to být hned ráno po probuzení, nebo naopak večer před tím, než půjdete spát.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články