Je špaldová mouka skutečně tak zdravá, jak se tváří?

od Nikola Jaroschová
   < 1 minuta čtení
spaldova mouka

Zdroj: Shutterstock

Bílá mouka je sice základem pečení, ale v posledních letech se hodně diskutuje o jejích nevýhodách. Postupně ji začaly vytlačovat jiné alternativní mouky, které mají pro naše tělo lepší výživové vlastnosti. Jak je na tom ta špaldová a je skutečně zdravější než klasická bílá mouka?

Historie špaldové mouky sahá daleko, a to až do doby bronzové. Také staří Římané ji hojně jedli při válečných taženích.

Špalda není žádná novinka

Tento starobylý druh pšenice se dnes pěstuje především v ekologicky kontrolovaném zemědělství, tím pádem špaldovou mouku v obchodech často najdeme pod označením bio.

Zásadní rozdíl mezi moukou bílou a špaldovou je především ve zpracování zrnek pšenice. To se běžně skládá ze tří částí: jádra, klíčku a otrub. U bílé mouky dojde k obroušení zrna, a proto je ochuzena o značnou část vitamínů.

Naopak špaldová mouka se zpracovává ze všech tří částí jádra a obsahuje větší množství vlákniny, magnézia, zinku nebo železa.

Jiné zpracování zrn znamená lepší nutriční hodnoty

Právě díky vláknině je špaldová mouka pro naše tělo tak prospěšná. Zlepšuje totiž trávení a působí jako prevence proti zvyšování cholesterolu nebo proti cukrovce.

Železo je zase prospěšné pro cirkulaci krve a společně s již zmíněnou vlákninou pomáhá jako prevence proti onemocnění srdce a snižuje riziko mrtvice.

Další prospěšnou látkou, kterou špaldová mouka obsahuje, je mangan. Ten je skvělý pro náš imunitní systém, vstřebávání živin a také pro naše kosti.

Pro tělo je prospěšnější než klasická bílá mouka

Imunitu dobře ovlivňuje také niacin a vitamín B1, jehož je špaldová mouka zdrojem. Niacin také působí proti ztrátě paměti, akné, migréně nebo kožním onemocněním.

Pozor však na lepek, ačkoliv se může zdát, že je špaldová mouka prospěšná pro všechny, obsahuje lepek stejně jako bílá mouka, takže není vhodná pro lidi trpící celiakií a jinou intolerancí lepku.

Zdroj: zdravizone.cz, rehabilitace.info, vyzivovykonzultant.cz
Autor: Karolína Ondrušková

Související články