Existuje celá řada typů břicha. Nejde vždy jen o nadváhu

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
Typy bricha

Zdroj: Shutterstock

Každý člověk je jiný, a i když je nám třeba někdo hodně podobný, nikdy nebude naší přesnou kopií. Není tak divu, že i tvar lidského těla je u každého odlišný a že existuje celá řada typů dokonce i břicha. Dohromady se jich rozeznává celkem pět.

Hodně lidí si myslí, že kulatější břicho může mít dva důvody: Obezitu a těhotenství. To ale není pravda. Samozřejmě, že lidé s nadváhou mají břicho větší, jenomže je rozdíl mezi velikostí a tvarem.

Tvar sice někdy s váhou souvisí, nicméně není tím jediným. Který typ je ten váš?

Záchranný kruh

Tomuto typu břicha se někdy také říká pneumatika, což zrovna lichotivě nezní. Projevuje se především válečky na bocích a tvarem břicha, který opravdu připomíná záchranný nafukovací kruh.

Bricho alkohol

Zdroj: Shutterstock

Vzniká sedavým způsobem života, přílišnou konzumací sladkého jídla a alkoholu. Tento typ břicha se dá ale jednoduše změnit tím, že začnete dodržovat zdravý životní styl.

Stresové bříško

V tomto případě dochází k hromadění tuku v oblasti pupku a břicho není nafouklé ani měkké, ale pořádně pevné. Vzniká především nadměrným stresem, vysokým příjmem kofeinu a často vynechávaným jídlem.

Bricho stres

Zdroj: Shutterstock

Je důležité dodržovat nějaký režim, naučit se pravidelně jíst a chodit brzy spát. Pokud vás vypouklé bříško trápí, zkuste se věnovat józe a zklidnit nejen své svaly, ale především duševní stav.

Spodní bříško

Charakteristický je tento typ břicha pro štíhlé lidi, kterým jeho spodek vystupuje. Může se jednat o následky nedávného těhotenství, nebo o špatné cvičení, při kterém člověk posiluje více jednu stranu břišního svalstva než druhou.

Bricho hormony

Zdroj: Shutterstock

Pokud chcete, aby se vaše břicho srovnalo, zařaďte do svého jídelníčku velký podíl vlákniny. Pijte více vody, zeleniny a lehce stravitelného jídla. Poraďte se s odborníky na cvičení, které cviky by vám mohly vyhovovat.

Těhotenské bříško

Samozřejmě, že v těhotenství je takový typ břicha kvůli miminku uvnitř normální, ale zároveň se jedná i o typ, který někomu zůstává i rok po porodu. Důvodem může být například slabé pánevní svalstvo.

Bricho tehotenske

Zdroj: Shutterstock

Do jídelníčku se proto pokuste zařadit rybí tuk, ořechy, máslo a olivy. Snažte se jíst spíše rostlinnou stravu, kterou do svého menu zahrnujte každý den. Pomoci může i cvičení, při kterém břicho zatahujete a opět povolujete.

Nafouklé břicho

Nafouklé břicho se mění během dne. Zatímco ráno vstanete a bříško je splasklé, k večeru se cítíte nafoukle, na břiše se vám udělá vzduchová boule, a ačkoli nejste najedení, cítíte se plně. Může se jednat o problém s ochablými střevy.

Zkuste z jídelníčku vyřadit lepek, alkohol, droždí a některé mléčné potraviny. Rozhodně nevynechávejte snídani a hned po ránu dopřejte břichu pořádné jídlo. Provádějte také dechová cvičení.

Zdroj: prokondici.cz, hombresconestilo.com, idnes.cz
Autor: Shani Maiová

Související články